
Marvell Technology (MRVL) proiectează cipuri de calcul personalizate, rețele, conectivitate optică, și cipuri de stocare folosite pentru a muta datele prin infrastructura modernă. Portofoliul său de centre de date dominează acum povestea de creștere, cu acceleratoare personalizate și produse de interconectare de mare viteză câștigând importanță pe măsură ce hyperscalerii construiesc clustere AI mai mari. Această concentrație crește expunerea Marvell la investițiile structurale în AI, dar face și acțiunile sensibile la cronologia programelor, așteptările clienților, capacitatea de producție și evaluare.
Cel mai recent trimestru a arătat că tranziția operațională are o amploare reală. Veniturile fiscale T2 FY2027 au atins un nivel record pe măsură ce vânzările centrelor de date au crescut cu 46% an la an și au reprezentat aproximativ patru cincimi din veniturile companiei. Managementul și-a ridicat și perspectivele pentru anul fiscal 2027 și anul fiscal 2028. Vânzarea post-câștiguri a arătat tensiunea nerezolvată: investitorii vor dovezi că acordurile de cipuri personalizate anunțate recent creează venituri incrementale pe termen apropiat, mai degrabă decât să confirme creșterea care era deja așteptată.
Prognoza acțiunilor MRVL pentru 2026 se concentrează acum pe două viziuni concurente:
- Cazul amploarea infrastructurii AI: cipuri personalizate, optică 1.6T, comutare și conectivitate pot transforma rezervările excepționale în creștere mai rapidă a veniturilor și pârghie operațională.
- Cazul resetării așteptărilor: contribuțiile întârziate ale hyperscalerilor, presiunea mixului personalizat și un multiplu premium pot depăși creșterea puternică raportată când îndrumarea nu are o surpriză imediată în sus.
Acest ghid descompune prognoza acțiunilor MRVL, scenariile de preț pentru 2026, riscurile cheie și perspectivele analiștilor, bazându-se pe lansarea câștigurilor fiscale T2 FY2027 din 27 august a Marvell, divulgările de reglementare și datele de piață până pe 2 septembrie 2026, plus cum să tranzacționezi futures acțiuni MRVL pe BingX TradFi cu colateral USDT.
Top 5 Lucruri pe care Investitorii Marvell Trebuie să le Știe în Septembrie 2026

- MRVL a crescut cu 141% YTD până pe 2 septembrie: Rally-ul reflectă cât de agresiv au reprețuit investitorii Marvell în jurul acceleratoarelor AI personalizate și conectivității centrelor de date. După câștiguri, acțiunile au scăzut totuși pe măsură ce investitorii au evaluat creșterea puternică față de cronologia oportunității de cipuri personalizate Google.
- Veniturile trimestriale au atins un nivel record de 2,739 miliarde de dolari, în creștere cu 37% an la an: Veniturile au venit cu 39 de milioane de dolari peste punctul median anterior al managementului și ușor peste consensul de aproximativ 2,72 miliarde de dolari. EPS non-GAAP de 0,94 dolari a depășit și estimarea de 0,93 dolari.
- Veniturile centrelor de date au crescut cu 46% la aproximativ 2,17 miliarde de dolari: Segmentul a reprezentat aproximativ 79% din vânzările totale, confirmând că Marvell este din ce în ce mai condus de infrastructura AI, cipurile personalizate, conectivitatea optică și cererea de rețele.
- Managementul a ridicat veniturile fiscale 2027 la 12 miliarde de dolari și fiscalul 2028 la 18 miliarde de dolari: Perspectiva FY2027 a fost ridicată cu 500 de milioane de dolari, în timp ce ținta FY2028 a crescut cu 1,5 miliarde de dolari de la viziunea anterioară de 16,5 miliarde de dolari. Îndrumarea veniturilor T3 a ajuns și la 3,15 miliarde de dolari, peste estimarea Street de aproximativ 3,04 miliarde de dolari.
- Parteneriatul Google ar putea reprezenta până la 120 de miliarde de dolari din venituri până în 2033: Alphabet s-a angajat și la o investiție de 12,2 miliarde de dolari, dar managementul a indicat că contribuția mai mare de venituri este așteptată din anul fiscal 2029 înainte. Acea diferență de cronologie ajută să explice de ce investitorii rămân divizați în ciuda perspectivei pe termen lung mai puternice.
Ce Este Marvell Technology (MRVL)?

Marvell Technology (MRVL) este o companie de semiconductori fără fabrică focalizată pe infrastructura centrelor de date. Proiectează cipuri de calcul personalizate, produse Ethernet și de comutare, electro-optică, controlere de stocare, cipuri de securitate și soluții de rețele pentru transportatori folosite în sistemele cloud, de întreprindere, telecom și centre de date. Pentru că Marvell nu produce wafer-uri în sine, lucrează cu parteneri de turnătorie și ambalare externi pentru a-și aduce designurile de cipuri în producție de mare volum.
Strategia sa de creștere este din ce în ce mai centrată pe centre de date AI și clienți hyperscale mari. Marvell are o relație strategică multi-anuală cu Amazon Web Services (AWS) acoperind cipuri AI personalizate, DSP-uri optice, retimere PCIe, comutare Ethernet și alte produse de conectivitate, și în 2026 a extins un parteneriat major de cipuri personalizate cu Google în acceleratoare de inferență AI, controlere de stocare, interfețe de rețea și calcul near-memory. Marvell s-a alăturat și ecosistemului NVLink Fusion al NVIDIA, întărind rolul său atât în calculul personalizat, cât și în conectivitatea de mare viteză pe măsură ce clusterele AI se extind.
Citește mai mult: Top Acțiuni de Rețele AI 2026: AI Fabric, Switches, Cupru, Fibră și Conectivitate Optică
Prezentarea Generală a Câștigurilor Marvell Technology (MRVL) T2 FY2027: Venituri, EPS și Creșterea Centrelor de Date
Marvell a livrat venituri record fiscale T2 cu creștere puternică a centrelor de date, câștiguri GAAP pozitive și ținte anuale mai mari, dar trimestrul a depășit doar moderat așteptările pe termen apropiat. Veniturile au ajuns la 2,739 miliarde de dolari față de un punct median de ghidare de 2,70 miliarde de dolari, EPS non-GAAP a venit la 0,94 dolari față de 0,93 dolari așteptați, și veniturile centrelor de date au crescut cu 46% la aproximativ 2,17 miliarde de dolari. Managementul a ridicat și veniturile fiscale 2027 la aproximativ 12,0 miliarde de dolari și fiscalul 2028 la aproximativ 18,0 miliarde de dolari, în timp ce perspectiva marjei pentru următorul trimestru a arătat că creșterea cipurilor personalizate încă poartă unele compromisuri de profitabilitate.
|
Metric Financiar |
Îndrumarea / Consensul |
Raportat / Real |
Surpriză |
|
Veniturile T2 FY2027 |
Punctul median de îndrumarea companiei $2.70B |
$2.739B |
Depășit. $39M peste punctul median de îndrumarea; în creștere cu 37% YoY. |
|
EPS diluat non-GAAP T2 |
$0.93 |
$0.94 |
Depășit. Un cent peste consens. |
|
EPS diluat GAAP T2 |
— |
$0.33 |
Îmbunătățit. S-a întors la câștiguri GAAP pozitive. |
|
Venitul net GAAP T2 |
— |
$308.0M |
Îmbunătățit. Profitul s-a extins cu amploarea veniturilor. |
|
Veniturile centrelor de date T2 |
— |
$2.17B; +46% YoY |
Accelerat. Infrastructura AI a condus 79% din vânzări. |
|
Marja brută GAAP T2 |
— |
53.10% |
Extinsă. În creștere de la 50.4% cu un an în urmă. |
|
Marja brută non-GAAP T2 |
— |
58.90% |
Stabilă. S-a menținut secvențial în ciuda schimbărilor de mix. |
|
Fluxul de numerar operațional T2 |
— |
$605.5M |
Pozitiv. A susținut investițiile și angajamentele de capacitate. |
|
Perspectiva veniturilor T3 FY2027 |
— |
$3.150B ±5% |
Ridicată. Implică o altă creștere secvențială. |
|
Perspectiva veniturilor FY2027 |
Anterior: ~$11.5B |
~$12.0B |
Ridicată. Cererea centrelor de date a adăugat $500M. |
|
Perspectiva veniturilor FY2028 |
Anterior: ~$16.5B |
~$18.0B |
Ridicată. Cipurile personalizate și conectivitatea extind pista. |
- Veniturile de 2,739 miliarde de dolari au stabilit un record și au crescut cu 37%: Rezultatul a terminat cu 39 de milioane de dolari peste punctul median anterior de îndrumarea al Marvell, confirmând cererea puternică a centrelor de date, deși partea pozitivă față de așteptări a fost relativ modestă.
- EPS diluat non-GAAP de 0,94 dolari a depășit ușor consensul: Depășirea cu un cent a arătat că creșterea veniturilor a continuat să ajungă la linia de jos în timp ce Marvell a investit masiv în programele de cipuri personalizate și conectivitate.
- Veniturile centrelor de date au ajuns la aproximativ 2,17 miliarde de dolari și au crescut cu 46%: Segmentul a reprezentat aproximativ 79% din vânzări, consolidând poziția Marvell în infrastructura AI în calculul personalizat, optică și rețele.
- Marja brută a rămas puternică dar apare presiunea mixului: Marja brută GAAP s-a îmbunătățit la 53,1% și marja non-GAAP s-a menținut la 58,9%, în timp ce perspectiva următorului trimestru sugerează că cipurile personalizate ar putea apăsa asupra marjei înainte ca pârghia operațională să compenseze efectul.
- Țintele de venituri fiscale 2027 și fiscale 2028 au crescut: Managementul a ridicat veniturile FY2027 la aproximativ 12,0 miliarde de dolari de la 11,5 miliarde de dolari și FY2028 la aproximativ 18,0 miliarde de dolari de la 16,5 miliarde de dolari, extinzând pista de creștere chiar dacă cronologia programelor mai noi de cipuri personalizate rămâne importantă.
Citește mai mult: Marvell (MRVL) Prezentarea Generală a Câștigurilor T2 FY2027: Venituri Record de $2,739B Declanșează o Scădere de Preț de 10,28%
Perspectiva Investițională Marvell Technology (MRVL) 2026: Cazul Bull $350 vs. Cazul Bear $150
Testul central este dacă Marvell poate converti pipeline-ul său în expansiune de design AI în venituri pe termen apropiat și pârghie operațională suficient de rapid pentru a justifica evaluarea.

Marvell Technology (MRVL) 2026 țintele de preț ale analiștilor și scenariile articolului. Țintele terțe părți sunt puncte de referință, nu promisiuni de preț. Actualizat pe 2 septembrie 2026.
Cazul Bull: Cipurile Personalizate și Optica Împing MRVL Spre $350
Cazul Bull presupune că programele de calcul personalizate accelerează prin a doua jumătate, în timp ce optica 1.6T, comutarea și alte produse de conectivitate lărgesc creșterea dincolo de orice hyperscaler singular. Veniturile se extind mai rapid decât cheltuielile operaționale, permițând îmbunătățirea marjei operaționale chiar dacă un mix mai greu de cipuri personalizate limitează creșterea marjei brute.
O mișcare spre 350 de dolari ar necesita ca programele majore să intre în producție conform programului, angajamentele de capacitate să se convertească în livrări și cererea hyperscalerilor să rămână puternică. Actualizări continue ale estimărilor și îmbunătățirea pârghiei operaționale ar oferi confirmarea cea mai clară.
Cazul de Bază: Cererea Puternică AI Menține MRVL Între $240 și $300
Cazul de Bază presupune că creșterea centrelor de date rămâne durabilă în timp ce investitorii așteaptă dovezi mai clare ale veniturilor incrementale legate de Google. Cipurile personalizate și conectivitatea susțin perspectivele anuale ridicate, dar presiunea mixului și investiția ridicată împiedică profitabilitatea să accelereze la fel de rapid ca veniturile.
Sub acest scenario, MRVL ar putea tranzacționa în principal între 240 și 300 de dolari. Creșterea secvențială a veniturilor, programele stabile și progresul continuu al marjei operaționale ar susține intervalul, în timp ce întârzierile în programele personalizate ar limita partea pozitivă.
Cazul Bear: Întârzierile Programelor și Compresia Multiplă Trag MRVL Spre $150
Cazul Bear presupune că contribuțiile majore de cipuri personalizate se deplasează mai departe în anii fiscali ulteriori pe măsură ce clienții își ajustează capacitatea sau programele platformei. Costurile fixe de dezvoltare și angajamentele de aprovizionare ar apăsa apoi mai greu asupra marjelor și conversiei de numerar.
O mișcare spre 150 de dolari ar deveni mai probabilă dacă revizuirile veniturilor se aplatizează, cronologia programului alunecă sau vizibilitatea hyperscalerilor se slăbește. MRVL ar putea încă să posteze creștere sub acest scenario, dar revizuirile mai lente ale estimărilor și un multiplu de evaluare mai mic ar face presiune asupra acțiunii.
Prognoze Preț Acțiuni MRVL pentru 2026 de către Analiștii Wall Street
|
Instituția / Scenariul |
Ținta de Preț 2026 |
Rating / Caz |
Perspectiva Pieței |
|
B. Riley |
$345 |
Cumpărare |
Constructiv. 17 iunie: ridicat de la $240 pe măsură ce cipurile personalizate și conectivitatea optică au întărit calea veniturilor AI pe mai mulți ani. |
|
Wells Fargo |
$310 |
Supraponderat |
Constructiv. 24 august: ridicat de la $240 înainte de câștiguri pe măsură ce cererea infrastructurii AI și rampele produselor au susținut o partea pozitivă ulterioară. |
|
Rosenblatt Securities |
$300 |
Cumpărare |
Pozitiv. 25 august: ridicat de la $240 pe măsură ce IP-ul reutilizabil de cipuri personalizate și costurile în creștere ale designului au favorizat furnizorii la scară. |
|
Susquehanna |
$265 |
Pozitiv |
Măsurat. 25 august: ridicat de la $230 înainte de raport pe măsură ce momentul rețelelor AI s-a îmbunătățit, cu evaluarea limitând marja de eroare. |
|
Morgan Stanley |
$246 |
Greutate Egală |
Echilibrat. 28 august: ridicat de la $224 după un trimestru solid, notând în același timp că veniturile Google erau deja reflectate în îndrumarea anterioară. |
|
Deutsche Bank |
$240 |
Cumpărare |
Precaut. 28 mai: ridicat de la $120 după trimestrul anterior pe măsură ce rampa centrului de date AI s-a îmbunătățit, deși ținta se situează acum aproape de clusterul inferior. |
|
Cazul de Bază al Articolului |
$240–$300 |
Caz de Bază |
Echilibrat. Presupune că creșterea centrelor de date rămâne puternică pe măsură ce presiunea mixului personalizat pe termen apropiat limitează expansiunea marjei brute. |
|
Cazul Bear al Articolului |
$150 |
Caz Bear |
Precaut. Presupune că cronologia hyperscalerilor alunecă, evaluarea se comprimă și angajamentele de capacitate apasă asupra conversiei de numerar. |
Tabelul cartează presupunerile mai degrabă decât probabilitățile. Țintele mai mari subliniază cipurile personalizate și amploarea optică; referința neutră dă mai multă greutate evaluării și veniturilor Google anterior încorporate.
Cum să Tranzacționezi Acțiunile Marvell Technology (MRVL) pe BingX TradFi
BingX TradFi oferă un contract perpetuu cu marjă USDT legat de mișcarea prețului MRVL. Futures-urile perpetue adaugă pârghie, finanțare și riscul de lichidare, așa că teza investițională și construcția tranzacției ar trebui evaluate separat.

Pasul 1: Creează și finanțează un cont BingX. Înscrie-te pentru BingX, completează verificarea identității necesară, activează autentificarea cu doi factori, și depozitează USDT.
Pasul 2: Selectează Marvell Technology (MRVL). Navighează la secțiunea BingX TradFi și alege contractul de futures perpetue MRVL-USDT verificat.
Pasul 3: Alege-ți direcția. Selectează Open Long dacă rampele personalizate, îndrumarea anuală și pârghia operațională se îmbunătățesc. Selectează Open Short dacă cronologia programului se slăbește, presiunea marjei brute se adâncește sau evaluarea se comprimă.
Pasul 4: Selectează pârghia și modul de marjă. Alege Izolat sau Cross-Margin bazat pe toleranța la risc. Reacția ascuțită post-câștiguri și beta ridicată fac pârghia conservatoare și dimensionarea explicită a poziției importante.
Pasul 5: Execută protocoale stricte de risc. Stabilește nivelele Take-Profit și Stop-Loss înainte sau imediat după intrare. MRVL poate reacționa rapid la comentariile hyperscalerilor, programele cipurilor personalizate, îndrumarea marjei, capacitatea turnătoriei și poziționarea sectorului semiconductorilor.
Top 5 Riscuri de Urmărit pentru Investitorii Marvell Technology în 2026
Perspectiva de creștere AI a Marvell este puternică, dar execuția, concentrarea clienților, mixul marjei, conversia numerarului și evaluarea rămân principalele riscuri.
- Cronologia hyperscalerilor poate deplasa veniturile între anii fiscali: Programele personalizate au cicluri lungi de design și producție. O întârziere poate împinge veniturile în perioadele ulterioare și poate scădea estimările pe termen apropiat chiar și atunci când valoarea totală a programului rămâne neschimbată.
- Concentrarea clienților poate amplifica o schimbare de roadmap: Un număr mic de clienți cloud reprezintă o mare parte din oportunitatea de cipuri personalizate a Marvell. Schimbările în bugete, arhitecturi interne sau alocarea furnizorilor ar putea reduce material vizibilitatea veniturilor.
- Creșterea cipurilor personalizate poate face presiune asupra marjei brute: Creșterea mai rapidă a veniturilor nu garantează expansiunea egală a marjei. Un mix mai greu de calcul personalizat poate purta marje brute mai mici decât produsele de conectivitate și poate încetini pârghia câștigurilor.
- Angajamentele de capacitate pot slăbi conversia numerarului: Plățile anticipate ajută la securizarea aprovizionării de producție avansată, dar ele leagă și numerarul înainte ca veniturile conexe să fie recunoscute. Întârzierile ar putea prin urmare să reducă fluxul de numerar liber și flexibilitatea alocării capitalului.
- O evaluare premium lasă puțin loc pentru dezamăgire: Re-rating-ul MRVL presupune cererea susținută AI și execuția curată. O ratare modestă a îndrumării, întârzierea programului sau de-riscarea la nivelul sectorului ar putea comprima multiplul mai rapid decât cresc câștigurile.
Gânduri Finale: Ar Trebui să Investești în Marvell Technology în 2026?
Marvell a stabilit o poziție credibilă în calculul AI personalizat, conectivitatea optică, comutarea și infrastructura de stocare. Veniturile record, creșterea cu 46% a centrelor de date, perspectivele anuale mai mari și generarea pozitivă de numerar arată că teza AI este susținută de rezultate raportate. Dezbaterea rămasă privește cronologia, mixul și cât de mult din oportunitate disconta deja evaluarea curentă.
Cazul bull are nevoie de conversie mai rapidă a programului și pârghie operațională; cazul bear are nevoie de o dezamăgire de cronologie plus compresia multiplă. Traderii conservatori pot aștepta dovada că veniturile personalizate sunt incrementale și angajamentele de capacitate se convertesc în vânzări generatoare de numerar.
Amintire de Risc: Tranzacționarea și investirea în acțiuni precum MRVL implică un risc ridicat de pierdere a capitalului. Concentrarea hyperscalerilor, întârzierile programelor, constrângerile de producție, mixul marjei brute, evaluarea și lichidarea futures-urilor cu pârghie pot produce pierderi rapide. Efectuează cercetare independentă înainte de alocarea capitalului.
Lectură Conexă
- Top 10 Acțiuni de Infrastructură AI de Cumpărat în 2026: Lideri în Producția și Designul de Cipuri
- Top Acțiuni de Rețele AI 2026: AI Fabric, Switches, Cupru, Fibră și Conectivitate Optică
- Top Acțiuni Optice AI de Cumpărat în 2026: Fotonici, Optică, Fibră și Interconectări de Centre de Date
- Perspectiva Acțiunilor Nvidia (NVDA) pentru 2026: Pot Blackwell și Vera Rubin să Ducă NVDA Înapoi la $300?
- Predicția Prețului Amazon (AMZN) 2026: Pot Creșterea AWS și AI să Împingă AMZN Peste $400?
- Predicția Prețului Alphabet (GOOGL) 2026: Pot Creșterea Cloud de 82% și AI să Împingă Acțiunile GOOGL la $430?

